Основні перевги білого(повного спектра) для вирощування рослин

Наукові дослідження фотосинтезу довели, що синій і червоний діапазони мають максимальне поглинання рослинами під час фотосинтезу, проте це не означає, що інші діапазони не потрібні, або рослини їх не поглинають, просто рівень поглинання в інших діапазонах менший, але це якщо йдеться тільки про фотосинтезу, але під час росту рослин, крім фотосинтезу паралельно проіснують інші важливі процеси для правильного та активного росту. Крім фотосинтезу, ще відбуваються процеси як синтез хлорофілу, фотоморфогенез і вироблення бека-каротину, а також інших корисних і важливих поживних речовин як різні кислоти, флавоноїди та інші вітаміни та мірколементи.
Інші спектри світла, як-от зелений, жовтий і ІЧ, сприяють здоровому розвитку рослин, фактичні дослідження говорять нам, що зелене світло, хоча й не поглинається хлорофілом так само активно як червоний і синій, він однаково необхідний для фотосинтезу, саме тому більшість рослин здаються зеленими.
Обов'язково варто зазначити, що фотосинтез — складніший процес, ніж просто поглинання хлорофілу, але важливо розуміти його основні принципи. Певні спектри світла запускають різні характеристики росту у рослин. Загалом, спектри синього світла стимулюють вегетативний і структурний ріст, а червоне світло стимулює цвітіння, плодоношення, ріст листя й подовження стебла, зелений та жовтий фотоморфогенез, бета каротин та проникання вглиб листя. Кожен тип сільськогосподарських культур чутливий до різних спектрів і кількості світла в різний час упродовж світлового дня — це безпосередньо впливає на швидкість фотосинтезу.
Рослини покладаються на процес фітосинтезу для перетворення енергії світла на хімічну енергію (у формі глюкози) і кисень, який живить ріст рослин.Фотосінтез переважно відбувається в спеціалізованих клітинних структурах, які називаються хлоропластами, де пігменти, як-от хлорофіл, вловлюють світлову енергію.
Тепер щодо теорії, що зелений діапазон рослинам не потрібен, це не більш ніж теорія, насправді зелені діапазони і поглинаються і використовується для фотосинтезу, насправді тільки 5-10% фактично відбивається рослинами — інше поглинається або передається до нижнього листя, це пов'язано зі здатністю зеленого світла проникати через лист рослини.
Зелене світло розташоване в діапазоні приблизно від 500 до 600 нанометрів. У деяких аспектах зелене світло ефективніше для фотосинтезу, ніж синє та червоне світло, і має додаткові переваги щодо фотосинтезу всього рослини.Зелене світло проникає глибше в листя та стеблiв рослин, досягаючи глибше кожного листа і нижнє листя, яке може не отримувати стільки синього або червоного світла. Ці нижні листя сприяють фотосинтезу, підвищуючи загальну продуктивність рослин.Якщо наприклад, теплицях, через наявність сонячного світла додавання зеленого спектра світла буде менш важливим через наявність сонячного світла, але якщо мова про вирощування суто в закритих приміщеннях або гроутентах, то тут обов'язково наявність зеленого діапазону, тусть повний спектр у формі білих світлодіодів.у міру того, як ми проводимо більше досліджень, ми виявляємо, що довжини хвиль, як-от зелений, які раніше вважалися не дуже корисними, виявляються важливими для фотосинтезу і певних морфологічних реакцій. Крім того, багато хто світильники повного широкого спектра можуть випромінювати енергію в дальній червоній зоні, що може сприяти подовженню стебла та розширенню листя.
Саме тому біле світлодіодне світло ідеально підходить для ферм і місць, де немає денного світла, наприклад, для контейнерних ферм, гроубоксів або будь-яких критих фермерських господарств, де сонячне світло обмежене. Світлодіоди виробляють низку довжин хвиль, які можуть замінити природне денне світло, випромінюючи спектр, який охоплює майже всі виходи сонця. Біле світлодіодне освітлення також ідеально підходить для продовження світлового дня для рослин, наприклад, у зимовий сезон, коли рослини отримують менше сонячного світла, додаткове біле світло та ключові довжини хвиль можуть бути надані рослинам для продовження періодів їхнього росту.
Плюси білого повного спектру :
- Широкий спектр, близький до сонячного світла. Підходить для всіх етапів розвитку рослин.
- Комфортний для очей, має вигляд, як природне освітлення.
- Ідеальний для декоративних кімнатних рослин і місць із постійним перебуванням людей.
- Можна використовувати як основне світло в приміщенні.
У спектральному плані світлодіод 3000К/300К/ 4000К/5000К/6500К прекрасно підходить під потреби рослини, оскільки білі світлодіоди мають у складі свого спектра широку зону випромінювання.
Нижче на зображенні показана крива поглинання та фотосинтезу рослин:
Як видно за графіком, найкраще рослини поглинають синій і червоний спектр, у зеленому діапазоні можливість поглинання істотно нижча, ніж у синьому та червоному.
Далі розглянемо спектральні криві сонця і різних типів освітлення, як-от ДНаТ (2000К) і світлодіоди білого холодного (5200К), білого нейтрального (4100К), теплого білого (3100 К) і максимального теплого білого (2100 К)
Як видно за таблицею спектральна крива в білих світлодіодів набагато вдаліша, ніж у натрієвих ламп, ближче до природного сонячного світла, а також майже збігається з кривою фотосинтезу рослин.
Додатковою перевагою білих світлодіодів є близькість до природного сонячного світла, під яким усі рослини розвивалися впродовж своєї еволюції й генетично для всіх рослин краще повний спектр близький до сонячного, і таке світло безпечніший для людського зору.
Для нормального розвитку рослин необхідний весь спектр сонячного випромінювання, а якою саме використовуватися на цій фазі розвитку рослини вибирають самостійно, за час еволюції вони навчилися це робити оптимально..
Тому білі світлодіоди теплого, холодного та нейтрального світіння прекрасний варіант для вирощування рослин, особливо якщо це фірмові світлодіоди з високим рівнем світловидатності 200 люм/Вт і вище, таке світло дійсно буде перевищений будь-які інші джерела світла від 2 до 5 раз.
Порівняння плюсів і мінусів білих і червоно-синіх: